Aktualności - Rzeszów

„Poznaj poezję przez piosenkę” – spotkanie pierwsze

15 lutego 2017 roku, godz.12.30

Po powitaniu gości i przedstawieniu występujących oraz krótkim wspomnieniu o Agnieszce Osieckiej (w marcu przypada 20. rocznica Jej śmierci) w wypożyczalni zaczęło się pierwsze spotkanie z cyklu „Poznaj poezję przez piosenkę". Uczestniczyli w nim zainteresowani uczniowie drugich klas, dwóch rzeszowskich gimnazjów, tj.: Gimnazjum nr 1 z opiekunkami - Paniami: Anną Leją i Elżbietą Okarmus i Gimnazjum nr 8 pod opieką Pani Beaty Lewickiej.

Wiersze z tomików „Jesteś melodią mojego życia" i „W drodze" Jolanty Szal – Mach czytali Autorka i Jakub Chmiel – uczeń III klasy Gimnazjum nr 12 im. Królowej Jadwigi w Rzeszowie. Siedem piosenek, do których słowa napisała Agnieszka Osiecka wykonała, jak zwykle prosto z serca i pięknie Patrycja Chmiel – uczennica III klasy I Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Stanisława Konarskiego w Rzeszowie. By nie burzyć harmonii poezji i muzyki o każdej z wykonywanych piosenek (kompozytor, wykonawcy, itd.) wspomniano na początku spotkania. Tytuły wierszy Jolanty Mach i piosenek napisanych przez Agnieszkę Osiecką (słowa) i Katarzynę Gärtner, Seweryna Krajewskiego, Jerzego Satanowskiego, Przemysława Gintrowskiego, Mariana Zimińskiego (muzyka) wykonywanych podczas tego spotkania - w scenariuszu spotkania.

Wiersze były głównie, jak na ten czas przystało - o miłości do ludzi, przyrody, Boga i … książek. Autorka wspomniała też o swojej drugiej pasji, czyli kaligrafii. Zaprezentowała wykaligrafowane przez siebie teksty „Ojcze nasz" i „Zdrowaś Mario" (po łacinie).

Były dla wszystkich serduszka upieczone przez Autorkę, tomik „W drodze” podarowany Bibliotece, a od nas pamiątkowe dyplomy, zakładki, książki i kwiaty w podzięce za występ. Jeszcze raz dziękujemy wszystkim za to słowno – muzyczne spotkanie, spotkanie się uczniów różnych szkół. Zapraszamy do biblioteki i z takich, i nie tylko z takich – okazji.

Jolanta Krzosa