Aktualności - Rzeszów

Po prelekcjach o Henryku Sienkiewiczu

Prelekcja ”Język, styl i idea Trylogii Henryka Sienkiewicza” – 21 września 2016 roku

21 września 2016 roku w wypożyczalni przy ul. Gałęzowskiego odbyła się pierwsza z cyklu prelekcji „Język, styl, i idea Trylogii Henryka Sienkiewicza". 44 gimnazjalistów z trzech gimnazjów, tj.: Gimnazjum Zespołu Szkół nr 1 Nienadówce im. Henryka Sienkiewicza pod opieką p. Iwony Słobodzian, Gimnazjum z Zespołu Szkół Nr 2 w Nienadówce pod opieką p Doroty Drozd -Babki, i Gimnazjum nr 8 w Rzeszowie pod opieką p. Beaty Lewickiej mogło poczuć się studentami podczas prelekcji dr hab. prof. UR Kazimierza Maciąga z Zakładu Literatury Romantyzmu i Pozytywizmu Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Rzeszowskiego Na przykładach konkretnych fragmentów tekstu dokonał analizy języka i stylu Trylogii. Przedstawił też sylwetki wszystkich 9 głównych bohaterów (tych, którzy mamy nadzieję zyskają nowe literackie życie dzięki nadesłanym na KONKURS pracom).
Grupa z 8 Gimnazjum została dłużej, prosząc o krótką prezentację naszej biblioteki, strony WWW i katalogów.

Prelekcja „Rok 2016 – Rokiem Henryka Sienkiewicza” – 5 października 2016 roku

5 października 2016 roku podczas dwóch kolejnych prelekcji blisko 100 zainteresowanych tematem uczniów dwóch rzeszowskich gimnazjów, technikum i liceum wraz z nauczycielami – opiekunami odwiedziło wypożyczalnię w Rzeszowie i wysłuchało prelekcji prof. Uniwersytetu Rzeszowskiego Kazimierza Maciąga z okazji Roku Sienkiewicza. Przedstawiając postać Henryka Sienkiewicza prelegent wybrał z Jego biografii najciekawsze i najbardziej ważkie dla twórczości wątki. Omawiając twórczość polskiego noblisty wskazywał na to, co w niej może być ciągle atrakcyjne dla współczesnego młodego czytelnika. A jak się okazuje Sienkiewicz nie albo wcale, albo w niewielkim stopniu znany współczesnej młodzieży. Albo inaczej: niewielu – twórczość autora Trylogii," Krzyżaków", „Quo Vadis", „W pustyni i w puszczy", licznych nowel i opowiadań - zna. Tym cenniejsza prelekcje podczas których wybrzmiały teksty ilustrujące styl pisarza. Znalazła się ochotniczka, która wybrany przez Pana profesora fragment przeczytała. Nie wiadomo czy dlatego, że odważniejsi, ale to gimnazjaliści,(szczególnie jeden z nich) - zadawali pytania. W tym dniu wypożyczalnię odwiedzili uczniowie i nauczyciele:

o godzinie 10.00:

  • kl. humanistycznej II LO w Rzeszowie z opiekunem p. Joanną Tracz
  • kl. I technikum nr 12 w Zespole szkól Kształcenia Ustawicznego w Rzeszowie (opiekunki: p. Barbara Jastrzębska i p. Katarzyna Słomska)

o godzinie 11.30:

  • Gimnazjum nr 1 w Rzeszowie (opiekunki: p. Anna Leja i p. Elżbieta Okarmus)
  • Gimnazjum nr 5 w Rzeszowie pod opieką p. Małgorzaty Buczak

Dziękujemy Panu Profesorowi za przyjęcie zaproszenia i prelekcje oraz wszystkim którzy zechcieli odwiedzić wypożyczalnię.

Podczas wizyty uczniów w wypożyczalni staraliśmy się krótko zaprezentować bibliotekę i WYSTAWĘ poświęconą Henrykowi Sienkiewiczowi i Jego twórczości.