Aktualności - Rzeszów

Bliżej Korczaka - relacja ze spotkania

11 kwietnia 2012 roku w PBW w Rzeszowie przy ul Gałęzowskiego 4 odbyło się spotkanie Bliżej Korczaka. Starsi - młodszym.

Starsi to młodzież z Gimnazjum nr 2 w Rzeszowie im. Janusza Korczaka. Patron szkoły jest Jej bardziej znany niż uczniom innych szkół. Wybór czy tez propozycja współpracy naszej Biblioteki skierowana do tej szkoły z tej okazji, absolutnie więc nieprzypadkowe. Aktorzy ze Szkolnego Teatru Impresja, który prowadzi polonistka Jadwiga Żak zaprezentowali młodszym program przybliżający postać Janusza Korczaka. Młodsi to dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Rzeszowie pod opieką Pań Jadwigi Szalachy i Marii Lewandowskiej. Materiały wykorzystane w programie o Korczaku zostały wyszukane przez pracowników biblioteki i przekazane opiekunowi szkolnego koła teatralnego. W inscenizacji znalazł się i wiersz Stefanii Grodzieńskiej i fragmenty książki Kiedy znów będę mały a także najważniejsze wydarzenia z bogatej biografii Korczaka oraz pokaz książek przez Niego napisanych (szczególnie tych dla dzieci, szczególnie tych z pięknymi ilustracjami Jerzego Srokowskiego). Na końcu była projekcja fragmentu występu młodzieży Gimnazjum nr 2 w Rzeszowie z uroczystości nadania imienia szkole. Mogliśmy zobaczyć i usłyszeć Balladę o starym doktorze w bardzo ciekawej aranżacji. Po występie podziękowano opiekunowi i aktorom Impresji oraz wręczono pamiątkowe dyplomy i okolicznościowe zakładki z cytatami z dzieł Janusza Korczaka. Wystawa i plakat stanowiły dopełnienie całości.

Drugim, zaplanowanym punktem spotkania było przybliżenie pracy wypożyczalni.
Zainteresowanym gimnazjalistom przed występem zaprezentowano Wypożyczalnię Książek (szczególnie podstawy posługiwania się katalogiem OPAC) i Wypożyczalnię Zbiorów Audiowizualnych. Dla młodszych dzieci po zakończeniu przedstawienia przygotowano krótką prezentację o drodze książki począwszy od pomysłu autora aż do czytelnika kupującego ją w księgarni czy wypożyczającego w bibliotece. Dzieci nie tylko uważnie słuchały, ale też aktywnie uczestniczyły. Uczniowie odwiedzili Wypożyczalnię Zbiorów Audiowizualnych oraz mogli „pomyszkować” w przepastnych magazynach Wypożyczalni Książek. Bardzo Im się to podobało. Dzieciom wręczono zakładki do książek wykonane przez pracowników biblioteki. Była też jak na prawdziwej lekcji krótka rekapitulacja i okazja by przypomnieć wierszyk O pewnym Grzesiu.
Na koniec wszyscy - wszystkim i za wszystko dziękowali. Odwiedziny naprawdę udane. Wierzymy, że uczniowie po tym spotkaniu zapamiętają Janusza Korczaka nie tylko jako autora Króla Maciusia Pierwszego. Liczymy też, że przynajmniej część z nich zostanie w przyszłości naszymi czytelnikami.

  • GALERIA ZDJĘĆ: