Aktualności - Rzeszów

Wystawy na różne okazje w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej

 • 1050.rocznica Chrztu Polski

  Chrzest Polski przyjęty przez Mieszka I w 966 roku uważany jest za początek państwa polskiego oraz polskiego kościoła katolickiego, zapoczątkował proces chrystianizacji ziem polskich.

  Z tej okazji prezentowaliśmy w gablotach Wypożyczalni PBW książki dotyczące tego wydarzenia w dziejach Polski. Tych którzy chcieliby szczegółowo poznać temat zapraszamy do wypożyczeń.

 • XIII edycja programu Tydzień Bibliotek 8 – 15 maja 2016 pod hasłem: „Biblioteka inspiruje”.

  Z tej okazji w naszych gablotach wystawa z przymrużeniem oka przedstawiająca bibliotekarską codzienność :-)

 • Komiks w edukacji

  W obecnych czasach szkoła ma przed sobą nowe zadania. W przekazach kultury współczesnej dominuje obraz. Głównymi odbiorcami wytworów kultury są uczniowie. Zadaniem szkoły, nauczycieli, wychowawców i rodziców jest odpowiedni komentarz, polegający na wartościowaniu i hierarchizowaniu różnorodnych tekstów kultury, gdyż bardzo często poruszają one ważne kwestie życia społecznego. Nauczyciel musi stać się przewodnikiem po wytworach kultury popularnej. Jednym z nich jest komiks. Praktyka edukacyjna ma do komiksu podejście ambiwalentne. Z jednej strony uznajemy komiks za dzieło mało wartościowe, ale mamy również świadomość ogromnego wpływu tegoż gatunku na swoich odbiorców (uczniów). Stąd też pojawiły się próby wykorzystania komiksu w edukacji. Autorzy niektórych podręczników sięgają po ten gatunek widząc narastające zainteresowanie komiksem  i szukają w rysunkowej formie przekazu szansy na stworzenie dialogu między nauczycielem a uczniem.

  W gablotach wypożyczalni Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Rzeszowie można obejrzeć wystawę dotyczącą komiksu.

 • 90 urodziny Marilyn Monroe

  1 czerwca 2016 roku Marilyn Monroe obchodziłaby 90 urodziny. Z tej okazji Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Rzeszowie zaprasza do obejrzenia wystawy poświęconej postaci najsłynniejszej blondynki XX wieku, jak również jej upodobaniom czytelniczym. Zgodnie z katalogiem domu aukcyjnego Christie`s, zajmującego się sprzedażą pamiątek należących do Marilyn Monroe w biblioteczce gwiazdy znajdowało się ponad 400 książek o różnorodnej tematyce. Marilyn kolekcjonowała zarówno dzieła klasyków filozofii i psychologii, jak również literaturę piękną, dramat czy poezję. Jej ulubionym poetą był Walt Whitman, a do najczęściej czytanych przez gwiazdę książek należały m. in.: Pani Bovary Gustawa Flauberta, Ulisses Jamesa Joyce`a, Upadek Alberta Camusa oraz Bracia Karamazow Dostojewskiego. Zagranie Gruszeńki, bohaterki ostatniej z wymienionych pozycji było jej niespełnionym marzeniem.

 • Międzynarodowy Dzień Dziecka

  Z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka, który przypada 1 czerwca w gablotach Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej eksponujemy literaturę dla dzieci i młodzieży.
  Chcemy w ten sposób zachęcić rodziców i opiekunów do czytania dzieciom oraz przypomnieć jak duży wpływ na rozwój dziecka ma właśnie czytanie: rozwija mowę i umiejętności komunikacyjne, buduje zdolność budowania i przeżywania emocji, rozbudowuje pamięć i kreatywność.

  W gablotach znajdują się także nasze propozycje dla młodzieży.