Aktualności - Rzeszów

Wiosenne wystawy w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Rzeszowie

O kobietach... dla kobiet...

W tym roku postanowiliśmy uczcić Dzień Kobiet prezentując w naszych gablotach książki poświęcone sylwetkom znanych artystek, pisarek, kobiet wpływowych oraz książki po które najczęściej sięgają kobiety.
Tym samym chcemy przypomnieć, że święto to obchodzone jest corocznie 8 marca od 1910 roku. Ustanawiając obchody Dnia Kobiet Międzynarodówka Socjalistyczna na konferencji w Kopenhadze chciała zwrócić uwagę na krzewienie idei praw kobiet oraz budowaniu społecznego wsparcia dla powszechnych praw wyborczych dla kobiet. W kolejnych latach Międzynarodowy Dzień Kobiet był pretekstem, by mówić głośno o prawach kobiet do głosowania, obejmowania stanowisk publicznych, prawach kobiet do pracy, szkoleń zawodowych oraz zaprzestania dyskryminacji.
Obecnie Dzień Kobiet jest oficjalnym świętem w kilkudziesięciu krajach świata, chociaż nie wszędzie obchodzony jest 8 marca.

 

Międzynarodowy Dzień Czytania Tolkiena

25 marca 2016 roku obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Czytania Tolkiena.  Wydarzenie organizowane przez Stowarzyszenie Tolkienowskie (The Tolkien Society) od 2003 roku ma na celu zachęcenie fanów do wspólnego świętowania oraz promowania dzieł pisarza przez czytanie ulubionych fragmentów jego książek. Wybór daty tego przedsięwzięcia nie jest przypadkowy. Zgodnie z ideą twórcy Śródziemia 25 marca nastąpił bowiem upadek Władcy Pierścieni, Saurona oraz zniszczenie twierdzy Barad-dur. Tematem tegorocznej edycji Dnia Czytania Tolkiena było: „Życie, śmierć i nieśmiertelność”. Motyw wybrano ze względu na setną rocznicę bitwy nad Sommą, w której pisarz brał udział. Doświadczenia Pierwszej Wojny Światowej oraz utrata  przyjaciół i towarzyszy broni miały ogromny wpływ na kształtowanie się światopoglądu pisarza na temat życia, śmierci i nieśmiertelności, co wyraził m. in. w przedmowie do  Władcy Pierścieni: „Prawdziwe wojny nie są podobne do legendarnych ani w swoim przebiegu, ani w skutkach. (…) To prawda, że trzeba osobiście przejść przez cień wojny, aby w pełni odczuć jego ciężar.”[1] Przyłączając się do obchodów tego święta zapraszamy do obejrzenia wystawy poświęconej twórczości Tolkiena oraz do sięgnięcia po jego dzieła nie tylko 25 marca.[1]  J. R. R. Tolkien, Przedmowa, [w:] J. R. R. Tolkien, Wyprawa, Warszawa 1981, s. 9

 

WOJCIECH ŻUKROWSKI (14 kwietnia 1916 – 26 sierpnia 2000)

W kwietniu przypada setna rocznica urodzin Wojciecha Żukrowskiego – polskiego pisarza, scenarzysty, reportażysty, prozaika, a także posła na Sejm PRL.

Młodszym czytelnikom chyba najbardziej znany z lektury „Porwanie w Tiutiurlistanie”, za którą otrzymał Order Uśmiechu, starszym z wielu opowiadań i reportaży.
Osobny rozdział jego twórczości stanowią scenariusze filmowe. Ekranizacja „Lotnej” zapoczątkowała współpracę m.in. z Andrzejem Wajdą i Jerzym Passendorferem.

W związku z przypadającą rocznicą Biblioteka przygotowała wystawę poświęconą Wojciechowi Żukrowskiemu oraz zestawienie bibliograficzne dostępne w zakładce: Polecamy/zestawienia bibliograficzne.

Zapraszamy do obejrzenia.