Aktualności - Rzeszów

Historyczne wystawy w Wypożyczalni Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Rzeszowie

40 rocznica śmierci Agathy Christie

12 stycznia 2016 roku minęła 40 rocznica śmierci Agathy Christie, brytyjskiej autorki powieści kryminalnych, które tłumaczone na wiele języków do dzisiaj sprzedawane są w milionach egzemplarzy na całym świecie. W związku z tym, iż pierwsza dama zbrodni bardzo dbała o swoją prywatność, unikając spotkań zarówno z dziennikarzami jak i czytelnikami swoich książek Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Rzeszowie zaprasza do obejrzenia wystawy poświęconej dwóm najsłynniejszym postaciom wykreowanym przez autorkę: Pannie Jane Marple oraz Herkulesowi Poirot. Na wystawce znalazły się życiorysy oraz ciekawostki z życia pary detektywów wykreowanych przez Christie na kartach powieści, jak również wskazówki dotyczące poszukiwań przestępcy czy zasad, którymi powinniśmy się kierować gdybyśmy znaleźli się w świecie zaaranżowanym przez pisarkę.

Wspomnienia z PRL-u

Niektórzy powiedzą, że nie ma co wspominać i lepiej byłoby zapomnieć tamten czas. Znajdą się jednak (na szczęście ) tacy, którzy uważają, że to był naprawdę szczęśliwy okres, beztroskiej zabawy, przyjaźni, sąsiedzkiej pomocy, radości z zabawek, słodyczy i z wielu prostych rzeczy, które dzisiaj umykają nam w natłoku obowiązków i w pędzie życia.
Argumentami tych pierwszych będą: kolejki ; puste półki w sklepach, kartki na mięso, wędliny, cukier, słodycze, papierosy i alkohol, a nawet na benzynę ; codzienna szarzyzna, nijakość ; fartuszki szkolne, ogólny niedostatek i propaganda władz, pochody, apele itd. Ale…
… w kolejkach można było nawiązać kontakty, porozmawiać, być blisko innych ludzi. Nie wiadomo skąd, ale jakoś udawało się coś kupić, załatwić pomimo pustych półek i reglamentacji towarów. Szarzyzna może była na zewnątrz, bo w domach królowały kolorowe rzeczy np. szklane wielobarwne ryby  – główne ozdoby kredensów i segmentów. Fartuszki szkolne też nie były złe. Szybko się suszyły, nie było rewii mody i docinków z powodu gorszego ubrania, naszyte emblematy potwierdzały należność do danej szkoły. Nie będę się rozpisywać o dużo lepszej jakości produktów spożywczych, bo niektórzy mogliby się zdenerwować, że dzisiejsze modyfikacje chemiczne nazywam jedzeniem…
PRL tworzyli również wspaniali artyści, aktorzy, pisarze i twórcy.
Zarówno dla przeciwników, jak i zwolenników tamtych czasów przygotowaliśmy wystawę na temat PRL-u.

Rok 2016 rokiem Cichociemnych

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, uchwałą z dnia 22 grudnia 2015 roku ustanowił rok 2016 Rokiem Cichociemnych.
Cichociemni to elita Polski Walczącej, żołnierze, którzy pełnili służbę w szeregach ZWZ – AK, szkoleni  w Wielkiej Brytanii. Ich działania umożliwiały nawiązanie łączności z Krajem drogą lotniczą oraz przeprowadzanie akcji sabotażowo-dywersyjnych przeciwko okupantom. Początkowo odlatywali do Polski z bazy pod Londynem, a od 1944 roku z Brindisi we Włoszech. W zrzutach, które odbywały się od lutego 1941, do grudnia 1944 roku uczestniczyło 344 skoczków, wśród nich 28 kurierów i 316 żołnierzy. Pierwszy zrzut nastąpił w nocy z 15/16 lutego1941 roku w okolice Dębowca na Górnym Śląsku, w tym roku mija 75. rocznica tego wydarzenia.
Jak mówi uchwała: Z uwagi na fakt, iż ich zasługi w bojach o niepodległość Polski były niezwykłe, a wyczyny wojenne wyjątkowe, powinni znaleźć się na stałe w panteonie naszych bohaterów narodowych. Wiedza na temat wielkich osiągnięć i poświęcenia Cichociemnych musi być upowszechniana, przede wszystkim wśród młodych Polaków. Działania ich rodzin, zarówno w Kraju jak i na emigracji oraz Fundacji im. Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej i innych środowisk, które kultywują tradycje Cichociemnych, zasługują na wsparcie instytucjonalne i obywatelskie.

Zapraszamy do obejrzenia…