Aktualności - Rzeszów

Zimowe wystawy w Wypożyczalni Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Rzeszowie

  • Motyw zimy na kartach książek oraz obraz Bożego Narodzenia w literaturze

Malowniczość scenerii zimowej, piękno świąt Bożego Narodzenia niejednokrotnie stają się inspiracją dla artystów. Obraz świąt Bożego Narodzenia to interesujący motyw literacki. W Wypożyczalni PBW w Rzeszowie znaleźć można mnóstwo utworów inspirowanych właśnie tą tematyką. Będą to m. in.: „Opowieść wigilijna” K. Dickensa, „Boże narodzenie” M. Dąbrowskiej, czy obrazowe ukazanie okresu około wigilijnego w „Chłopach” W. Reymonta. Wyjątkowo barwnie przedstawienia świąt pojawiają się w utworach dedykowanych najmłodszym. Przykładem może tutaj być klasyczna baśń J. C. Andersena „Dziewczynka z zapałkami", „Historia dziadka do orzechów” E.T.A. Hoffmanna, czy „Opowiadania z Doliny Muminków” T. Jansson. Motyw zimy pojawia się także u klasyków literatury pięknej, u W. Szekspira w „Opowieści zimowej”; jak i we współczesnych utworach beletrystycznych u O. Pamuka, R. P. Evans’a czy J. Nesbø.

 

  • Podróże do krain lodu

Surowe piękno zimowych krain, nieustanie urzeka coraz to młodsze pokolenia podróżników. Mroźne terytoria przyciągają uczonych zajmujących się badaniem zimnych sfer, jak i globtroterów chcących sprawdzić swój charakter, czy szukających ekstremalnych doświadczeń. Chęć zdobycia biegunów, od lat nęci najbardziej wytrwałych eksploratorów. Należy przypomnieć tutaj historyczne już wyprawy polskich polarników: H. Arctowskiego, A. B. Dobrowolskiego jak i te współczesne M. Kamińskiego i J. Meli. Szlachetność zimowych krajobrazów odnaleźć można jednak nie tylko na krańcach świata, kraje nordyckie: Islandia, Szwecja, Norwegia czy Finlandia z pewnością zachwycą niejednego poszukiwacza zimy.

 

  • 05.01 - 84 rocznica urodzin Umberta Eco

Umberto Eco jest twórcą o międzynarodowym, uznanym autorytecie, w dziedzinie filozofii jak, i literatury. Włoski intelektualista jest znany szerszej publiczności z twórczości literackiej, jako autor głośnych powieści, takich jak "Imię róży", "Wahadło Foucaulta", czy "Tajemniczy płomień królowej Loany". Jego twórczość powieściopisarską można uznawać za wstęp do pism stricte teoretycznych. Twórczość Umberta Eco nie ogranicza się wyłącznie do literatury. Jest on także wytrwałym znawcą estetyki, badaczem średniowiecza, jak i semiologiem, któremu nie obce jest rozpatrywanie zagadnień współczesnej kultury popularnej, pod kątem teorii znaków. U. Eco jest wszechstronnym intelektualistą, omawiając jego działalność wypada wyróżnić także jego zainteresowanie estetyką, struktualizmem, czy kwestiami interpretacji i nadinterpretacji oraz przedmiotami i rzeczami, do których się odnoszą. Życie intelektualne tego człowieka kultury stale się rozwija, bierze on udział w wielu projektach badawczych, co tydzień pisze felietony do czasopisma "La Repubblica", prowadzi wykłady na różnych światowych uniwersytetach, nieustannie podróżuje po świecie, uważnie go obserwując i przenosi swoje obserwacje na papier. Jedną z wielu zalet U. Eco jest to, iż w swoich dziełach łączy poczucie humoru i ogromną erudycję. Umberto Eco jest tym samym jednym z nielicznych ludzi kultury mogącym poszczycić się tak znakomitym dorobkiem twórczym, który zapewne jeszcze się powiększy.

 

  • Książki Wydawnictwa Edukacyjnego

  • Nowości książkowe Wypożyczalni Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Rzeszowie