Aktualności - Rzeszów

Najpierw książka, potem film... Najpierw film, potem książka...

U podstaw większości przedsięwzięć kinematograficznych stoi dzieło literackie w postaci felietonu, sztuki teatralnej, opowiadania, czy książki, które zyskują na popularności w momencie, gdy film odniesie sukces. Sytuacja taka miała miejsce w przypadku Długiego marszu Sławomira Rawicza, który stał się kanwą hollywoodzkiej superprodukcji Petera Weira zatytułowanej Niepokonani (The way back).

W przeciwieństwie do ekranizacji, wiele adaptacji filmowych wcale nie stawia sobie za cel wizualizacji pierwowzoru, czyniąc od niego znaczne odstępstwa, dzięki czemu przybierają postać komentarza zawierającego wiele literackich odniesień. Z tego względu widzowie chętnie porównują własne wrażenia, które powstały podczas czytania książki, z wizją reżyserską. Niejednokrotnie zdarza się, iż film staje się inspiracją dla powstania książki, wzbogacającej losy bohaterów o wątki, dzięki którym historia filmowa staje się dla fanów literackim dopełnieniem.

Tak było w przypadku, książki Stowarzyszenie umarłych poetów, napisanej przez Nancy H. Kleinbaum na podstawie filmowego scenariusza, czy sagi Gwiezdne wojny, na podstawie której do czasów dzisiejszych powstało przeszło 150 tytułów (tworzących tak zwane Expanded Universe), wzbogacających Uniwersum stworzone przez Georga Lucasa, a usunięte z kanonu w 2014 roku. Natomiast na gruncie polskim Marcin Mastelarz dokonał w ostatnim czasie powieściowej adaptacji filmu Miasto 44 Jana Komasy, w oparciu o pierwsze 50 stron scenariusza.

Z tej okazji Wypożyczalnia PBW w Rzeszowie zaprasza do obejrzenia wystawy zatytułowanej: Najpierw książka, potem film. Najpierw film, potem książka w celu zapoznania się z powieściowymi korelatami ulubionych produkcji filmowych.