Aktualności - Rzeszów

Jesienią w naszych gablotach wystawowych

Jesienią w naszej bibliotece, w budynku przy ulicy Gałęzowskiego 4, w gablotach wystawowych…

 

We wrześniu – kontrowersyjnie…

  • Witkacy

Witkacy, wzbudzający wiele kontrowersji, tajemniczy, tragiczny. Witkacy dramaturg, pisarz, filozof, malarz, fotografik, krytyk.

W tych rolach usiłowano Go przedstawić poprzez wybór z naszych zbiorów książek o Nim i przez Niego napisanych.

Polecamy też

  • Tydzień Zakazanych Książek

21 września 2014 r.  rozpoczynają się obchody Tygodnia Książek Zakazanych (Banned Books Week). Jest to akcja, organizowana cyklicznie przez American Library Association od 1981 r. , która ma na celu zwrócenie uwagi na zagadnienie wolności intelektualnej i niebezpieczeństwo, jakie niesie za sobą ograniczanie dostępu do informacji. Inicjatywa ta wymierzona jest przeciw cenzurze, zakazywaniu czytania treści uznanych przez różne instytucje za nieodpowiednie oraz wycofywania z tego powodu pewnych tytułów z bibliotek.


W październiku – rocznicowo…

  • 110. rocznica urodzin Czesława Centkiewicza

18 października 2014 roku przypada 110. rocznica urodzin Czesława Centkiewicza, słynnego polskiego podróżnika. Czesław Centkiewicz był autorem licznych powieści młodzieżowych i reportażowych poświęconych terenom podbiegunowym. Wiele książek napisał wspólnie z żoną Aliną.

  • 85 urodziny Wandy Chotomskiej

Polska pisarka, autorka wierszy i opowiadań dla dzieci i młodzieży urodziła się 26 października 1929 w Warszawie. Napisała ponad 200 książek dla dzieci i młodzieży oraz wiele audycji radiowych i telewizyjnych, scenariuszy do filmów krótkometrażowych i sztuk teatralnych.

To ona stworzyła popularne postaci dobranocki – Jacka i Agatkę.

W  1969 roku została odznaczona Orderem  Uśmiechu, w 2005 roku  Złotym Medalem Zasłużonych Kulturze Gloria Artis, a w 2012 roku Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla kultury polskiej,  osiągnięcia w twórczości literackiej oraz za działalność społeczną na rzecz dzieci i młodzieży.

  • 25. rocznica śmierci Stanisławy Fleszarowej-Muskat

1 października minęła 25. rocznica śmierci Stanisławy Fleszarowej-Muskat (1919-1989) pisarki, poetki, publicystki i dramaturga. Pisała powieści obyczajowe i historyczne, słuchowiska radiowe, scenariusze filmowe, sztuki teatralne i libretta do widowisk muzycznych. W sumie napisała ponad 700 utworów,  z których tylko niewielka część nie została opublikowana.

  • Stefan Żeromski (1864 – 1925) – „Sumienie Polskiej Literatury”

14 października b.r. minęło 150 lat od urodzin Stefana Żeromskiego jednego  z najznakomitszych polskich pisarzy i publicystów z przełomu XIX i XX w.  Wystawa poświęcona jest  życiu i twórczości polskiego prozaika, publicysty, dramaturga, nazwanego "sumieniem polskiej literatury”.


 W listopadzie – różnorodnie…

  • Lucy Maund Montgomery i bohaterka Jej książek Ania Shirley - Ania z Zielonego Wzgórza

W 140 rocznicę urodzin autorki cyklu o Ani Shirley wybór różnych wydań książek w przekładach starszych (Janiny Zawiszy Krasuckiej, Stefana Fedyńskiego, Aleksandry Kowalak - Bojarczuk) nowszych Agnieszki Kuc i Ewy Fiszer i najnowszym Ewy Łozińskiej – Małkiewicz. Wydania zarówno z czarno – białymi ilustracjami Leonii Janeckiej i Bogdana Zieleńca oraz współczesnymi Lucjana Ławnickiego. W naszych witrynach także Ania  z Zielonego Wzgórza i Ania z Avonlea w oryginale, filmowa adaptacja i audiobook (czyta Magdalena Różczka).

Wystawka może nie tylko dla miłośniczek książek o Ani z Zielonego Wzgórza...

  • Międzynarodowy Dzień Tolerancji

Dnia 16 listopada obchodzony  jest Międzynarodowy Dzień Tolerancji gdyż właśnie  16 listopada 1995 roku państwa członkowskie UNESCO przyjęły Deklarację na Temat Zasad Tolerancji. W Deklaracji UNESCO, państwa członkowskie podkreślają nie tylko konieczność walki z nietolerancją i rasizmem, lecz również znaczenie różnorodności kulturowej. Inicjatywa ta spowodowana była pogłębiającymi się zjawiskami nietolerancji, przemocy, nacjonalizmu, rasizmu i antysemityzmu, jakim towarzyszy marginalizacja i dyskryminacja mniejszości narodowej.

Obchody Dnia Tolerancji mają na celu znalezienie głębszych przyczyn nietolerancji, zmobilizowanie opinii publicznej na rzecz tolerancji i informowania jej o niebezpieczeństwach związanych z objawami nietolerancji,  wypracowanie praktycznych wskazówek dla rządów, naukowców i instytucji publicznych, w celu umożliwienia im znalezienia rozwiązań.

  • Nowości książkowe i filmowe

Zapraszamy również do zapoznania się z najnowszymi książkami i filmami, które pojawiły się w zbiorach naszej biblioteki.